Zwięźle o pracy w geodezji

Praca w terenie dla geodety to głownie pomiary i ich spisywanie lub wprowadzanie do systemu. Często do pomiarów odległościowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne, tak aby pomiar był możliwie jak najdokładnie

Zwięźle o pracy w geodezji W jakim czasie będziemy potrzebowali usług typu ? W sumie wtedy, gdy mamy do czynienia z działkami, rozpoczęciem budowy czy przebudową istniejącego budynku.

Praca w terenie i za biurkiem

Praca w terenie dla geodety to głownie pomiary i ich spisywanie lub wprowadzanie do systemu. Często do pomiarów odległościowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne, tak aby pomiar był możliwie jak najdokładniejszy.
Po wykonaniu pomiarów, nie ważne czy to domu po zakończonej budowie, czy pomiarów potrzebnych do sporządzenia mapki do celów projektowych, geodeta musi przekazać dane do biura, lub sam zabrać się za ich przetwarzanie.

Geodeci dokonują obliczeń oraz rysują na ich podstawie mapki, aby przedstawić efekty swojej pracy. Poza tymi czynnościami geodezja zajmuje się również inwentaryzacją budynków, tyczeniem linii budynków, oceną struktury podłoża pod budowę i wieloma innymi sprawami.


Powykonawcza inwentaryzacja

Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza


Cytat z Wikipedii o tachometrze

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr