Wiedza użyteczna o taksówkach

ie jeszcze przed wyjazdem.Taksometr i licencjaTo, że taksówkarz rozlicza się z klientami za pomocą taksometru, wie chyba każdy. To takie małe urządzenie, które wg. polskiego prawa musi posiadać każda legalnie działająca taksówka.

Wiedza użyteczna o taksówkach Transport w nieznanym nam mieście jest skomplikowany, a gdy mamy ważne spotkanie nie ma czasu na korzystanie z komunikacji miejskiej. Warto mieć numer na oraz zapisać go sobie jeszcze przed wyjazdem.

Taksometr i licencja

To, że taksówkarz rozlicza się z klientami za pomocą taksometru, wie chyba każdy. To takie małe urządzenie, które wg. polskiego prawa musi posiadać każda legalnie działająca taksówka. Taksówkarz musi go uruchamiać za każdym razem, gdy wykonuje kurs z punktu A do punktu B. Jest to dość uczciwy sposób rozliczania za przebytą trasę, ponieważ wiemy za co płacimy i skąd to się wzięło.

Ponadto każdy taksówkarz musi być licencjonowanym taksówkarzem, również zgodnie z obowiązującym prawem. Trzeba zdać egzamin taksówkarski, który obejmuje wiele aspektów prawnych oraz tych typowo praktycznych z umiejętności płynnej i bezpiecznej jazdy. Dodatkowo wśród kandydatów na taksówkarzy sprawdzana jest znajomość miasta po w którym starają się o licencję taksówkarza.


Cytat z Wikipedii o Publicznym transporcie zbiorowym

W Polsce podstawowe kwestie dotyczące publicznego transportu zbiorowego reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

Publiczny transport zbiorowy może odbywać się w Polsce na podstawie:

umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego pomiędzy organizatorem a operatorem,
potwierdzenia zgłoszenia przewozu lub decyzji o przyznaniu otwartego dostępu.
Ustawa o o publicznym transporcie zbiorowym nakazuje oznakowanie środków transportu, którymi są wykonywane usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w sposób widoczny dla pasażera, podawanie rozkładu jazdy do publicznej wiadomości na wszystkich dworcach i przystankach wymienionych w rozkładzie jazdy, a także upublicznianie cenników opłat lub taryf oraz regulaminów przewozu osób (zawierających warunki obsługi podróżnych, warunki odprawy oraz przewozu osób i bagażu, wskazujących podmiot właściwy do przyjmowania skarg i reklamacji wynikających z realizacji usług oraz terminy ich rozpatrywania).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczny_transport_zbiorowy


Taksówką do pracy?

Szybko i wygodnie, to chyba jedne z ważniejszych czynników przy wyborze środka transportu. Można dywagować nad tematem i być może każdy dojdzie do własnych wniosków, jednak chciałbym się skupić nad jedną, konkretną metodą przemieszczania się. No może ściślej mówią usługi transportu osobowego, zwanego inaczej taksówką.

Ciężko wyobrazić sobie miasto, duże czy małe, bez taksówek. Wbrew pozorom to dość spora grupa ludzi korzysta z taksówek regularnie i nie chodzi mi tutaj o imprezowiczów, jednak ich tez można dorzucić do puli. Dużo ludzi biznesu lubi korzystać z taksówek na co dzień, dojeżdżają do klientów, do biura itp. Dla nich jest to najzwyczajniej wygodne i szybkie, o czym wspominałem na początku.