Serwisowanie samochodów i motorów

, jednak czasem wszystko będzie przebiegać prosto i komfortowo. W wielu sytuacjach unikniemy także ogromnych kosztów napraw, a jedyne co trzeba zrobić, by tak mogło być, to znaleźć odpowiedni i niedrogi serwis mechaniczny. Takich

Serwisowanie samochodów i motorów

Czy uda się znaleźć tani serwis samochodowy?

Często wydaje nam się, że oddanie samochodu do serwisu będzie się wiązać z dużymi kosztami. W wielu sytuacjach może oczywiście tak być, jednak czasem wszystko będzie przebiegać prosto i komfortowo. W wielu sytuacjach unikniemy także ogromnych kosztów napraw, a jedyne co trzeba zrobić, by tak mogło być, to znaleźć odpowiedni i niedrogi serwis mechaniczny. Takich miejsc znajdziemy obecnie wiele, więc nie powinno nam to sprawić zbędnego problemu. W czasach ogromnej konkurencji warsztaty muszą oferować klientom korzystne ceny, ponieważ jedynie dzięki temu przyciągną ich do siebie i zapewnią sobie regularne wpływy. Warto więc wziąć to pod uwagę, gdy potrzebujemy naprawy auta.


Wikipedia o oporniku

Opornik, rezystor (z łac. resistere, stawiać opór) ? najprostszy element bierny obwodu elektrycznego, wykorzystywany jest do ograniczenia prądu w nim płynącego. Jest elementem liniowym: występujący na nim spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik. Przy przepływie prądu zamienia energię elektryczną w ciepło. Idealny opornik posiada tylko jedną wielkość, która go charakteryzuje ? rezystancję. W praktyce występuje jeszcze pojemność wewnętrzna oraz wewnętrzna indukcyjność, co, np. w technice wysokich częstotliwości (RTV), ma duże znaczenie (jest to tzw. pojemność oraz indukcyjność pasożytnicza). W technologii bardzo wysokich częstotliwości ? kilkuset megaherców (MHz) i powyżej ? właściwości pasożytnicze typowego rezystora muszą być traktowane jako wartości rozproszone, tzn. rozłożone wzdłuż jego fizycznych wymiarów (zobacz: schemat zastępczy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik


Parę słów o dziejach potencjometru

W roku 1986 w USA firma Milpitas zapoczątkowała produkcję potencjometrów sterowanych cyfrowo. Na monolitycznej płytce układu oznaczonego E2POT znajdowała się sieć rezystorów i pamięć EPROM. Rezystancja potencjometru była sterowana sygnałem z mikroprocesora i mogła zmieniać się od 10 k? do 1 M?. Potencjometr kosztował 10 dolarów.

Amerykańska firma Xicor wyprodukowała pierwsze potencjometry EEPOT w roku 1987 wykorzystując technologię NMOS. Pomimo dużego poboru energii, znalazły szereg zastosowań i przyjęły się na rynku. W roku 1992 wprowadzono drugą generację potencjometrów elektronicznych, wykonanych w technologii CMOS, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie poboru prądu. W roku 1995 pojawiły się układy o niskim napięciu zasilania (3V). Dalszym krokiem było pojawienie się układów trzeciej generacji, charakteryzujących się mniejszymi szumami i jeszcze mniejszym poborem mocy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr