Na temat ogrodzeń. Fakty i ciekawostki

bami postronnymi, ale też przez różnymi zwierzętami. Dlatego budowane są wokół nich ogrodzenia, a na teren takich posesji można wejść przez furtkę wejściową. Obsługa takiej furtki jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy podnieść do

Na temat ogrodzeń. Fakty i ciekawostki bramy i furtki rybnik

Furtki zakładane przy wejściu na posesje znajdujące się na terenach wiejskich

Posesje znajdujące się na terenach wiejskich bardzo często muszą być zabezpieczane nie tylko przed osobami postronnymi, ale też przez różnymi zwierzętami. Dlatego budowane są wokół nich ogrodzenia, a na teren takich posesji można wejść przez furtkę wejściową. Obsługa takiej furtki jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy podnieść do góry zamieszczony na niej haczyk lub klamkę żeby można było ją otworzyć i zamknąć.

Jednocześnie właściciele starają się montować przy furtkach jakieś zabezpieczenia, dzięki którym osoby postronne nie będą mogły samodzielnie wejść na teren posesji. Podobne furtki montowane są przy ogrodach, dzięki czemu żadne zwierzęta nie mogą wtargnąć do ogrodu i zniszczyć posadzonych w nim upraw.


Furtki i bramy

Furtka w płocie to dość prosty element, który umożliwia dostanie się na posesję bez konieczności przeskakiwania płotu lub zostawiania w nim dziury. Furtki najczęściej wykonuje się tak, aby pasowały do płotu. Często posiadają też zamek na klucz, który umożliwia otwarcie przez właścicieli.

W płocie poza furtką montuje się tez bramy wjazdowe, aby można było wjechać na posesję samochodem. Bramy mogą tez być zautomatyzowane i otwierane przy pomocy pilota. Obecnie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.


Czym jest furtka?

Furtka lub furta ? wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy).

Furta w klasztorze to także wejście, strzeżone przez zakonników (furtiana lub furtiankę), przeznaczone do komunikacji klasztoru ze światem zewnętrznym.

Określenie "furtka" używane jest również w przenośni, np. sposób na obejście czegoś (decyzji, przepisu itp.)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furtka