Klinika stomatologiczna Zabrze

czeka nas w gabinecie. Panuje w nas trochę staromodne przekonanie, że leczenie zębów jest naprawdę bolesne. Jednak te staromodne leczenie zębów już powoli odchodzi w zapomnienie, dzięki temu, ze medycyna rozwija się bardzo szybko

Klinika stomatologiczna Zabrze Klinika stomatologiczna Zabrze

Czy chętnie zapisujemy się na wizytę u dentysty? Oczywiście, że nie. Większość dorosłych osób stara się omijać lekarza tej specjalności, ponieważ bardzo boimy się tego co czeka nas w gabinecie. Panuje w nas trochę staromodne przekonanie, że leczenie zębów jest naprawdę bolesne. Jednak te staromodne leczenie zębów już powoli odchodzi w zapomnienie, dzięki temu, ze medycyna rozwija się bardzo szybko. Obecnie każdy gabinet dentystyczny jest w stanie zaoferować swoim pacjentom bezbolesne metody leczenia zębów. Jeżeli dentysta sam nie wyjdzie z inicjatywą, to warto upomnieć się o znieczulenie, które jest w stanie przemóc nas strach przed leczeniem zębów. Stomatolog może zaproponować nam znieczulenie miejscowe - aczkolwiek należy uprzedzić przy tym lekarza, czy nigdy wcześniej nie było problemu przy podawaniu takich zastrzyków. Jest to bardzo ważne, ponieważ może dojść do przykrej sytuacji, jak chociażby zasłabnięcie pacjenta. Warto więc pamiętać o takich szczegółach odwiedzając dentystę w jego gabinecie.

Dentysta to lekarz zajmujący się głównie stanem uzębienia pacjentów. Czasami w zakres jego pracy wchodzi też przeprowadzanie zabiegów w obrębie całej twarzoczaszki oraz różnych części jamy ustnej. Jeszcze do niedawna specjalistów tego rodzaju nazywano wyłącznie stomatologami. Dziś natomiast stomatolog i dentysta to zawsze ten sam specjalista. A czym tak dokładnie się on zajmuje? W dziedzinie stomatologii występuje wiele odrębnych dziedzin, dlatego mimo iż dentyści muszą podejmować się zawsze wszystkich zabiegów, to jednak często specjalizują się w konkretnych działach medycznych. Wyróżniamy ich aż dziewięć. Należy do nich m.in.: stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja oraz periodontologia. Wybierając gabinet dentystyczny, warto więc zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi pojawiają się w jego ofercie. Trzeba udać się do takiej placówki, w której uzyska się niezbędną pomoc. A nie w każdym przypadku będzie to klasyczny gabinet stomatologii zachowawczej.

Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.

Lekarz dentysta jest pomocny, kiedy potrzebujemy pomocy w kwestii naszego uzębienia. Musimy udać się do niego na poprawki zęba, czasami wymaga nasz stan konkretnego leczenia, które wymaga czasu oraz również wkładu własnego. Chyba, że chodzimy na NFZ, a wtedy wiadomo - czeka się bardzo długo, a zazwyczaj ból zęba jest tak dokuczliwy, że ciężko wytrzymać nawet kilka godzin. Ból zęba potrafi być okropny, nie da się z nim normalnie funkcjonować, dlatego ludzie jak najszybciej chcą dostać się do stomatologa. Gabinet dentystyczny można znaleźć w każdym mieście a na pewno już nawet kilkanaście gabinetów. Nie jest problemem umówić się do dentysty ponieważ jest ich wielu. Problem jest wtedy, gdy idziemy prywatnie - ludzie boją się cen ale wiedzą, że prywatnie dużo częściej znaczy lepiej. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia nam opiekę lekarską i również tyczy się to dentystów oraz stomatologów, czas oczekiwania na wizytę jest długi dlatego jeśli wiemy, że niedługo będzie trzeba udać się na kontrolę jamy ustnej do dentysty możemy zapisać się na NFZ i czekać.

Wszyscy od czasu do czasu do niego chodzimy, ale czy aby na pewno wiemy, czym dokładnie się on zajmuje i kim tak właściwie jest? Stomatolog z całą pewnością zalicza się do grona lekarzy. By przygotować się do wykonywania pracy musiał ukończyć pięcioletnie studia, zdać egzamin końcowy i uzyskać odpowiedni tytuł. Wieloletnie doświadczenie niemalże od razu pozwala mu przejść do konkretnego działania. To właśnie z tego powodu nawet taki młody i teoretycznie początkujący lekarz może otworzyć swój własny gabinet dentystyczny i z powodzeniem go prowadzić. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dentyści specjalizują się w odrębnych dziedzinach medycznych. Zanim więc zgłosimy się do któregoś z tych lekarzy, pomyślmy, z czym tak naprawdę mamy problem i czym chcielibyśmy się zająć. Takim podstawowym dla nas lekarzem okaże się dentysta zajmujący się stomatologią zachowawczą z endodoncją. Jeżeli więc wciąż nie wiemy, co tak naprawdę nam dolega, to do niego powinniśmy się zgłosić, by przeprowadzić wizytę kontrolną.