Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie?

eszkania znajdujące się pod jego opieką, a na tej podstawie określić, jak dużo mógłby zarobić na ich sprzedaży. Taka wycena przeprowadzana jest również w przypadku starych mieszkań w bloku, który przeznaczony jest do wyburzenia. N

Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie? rzeczoznawca gorlice

Wycena starych mieszkań

Zdarza się, że nowy właściciel bloku zleca przeprowadzenie wyceny mieszkań, które się w nim znajdują. Chciałby on, bowiem wiedzieć, jaką wartość posiadają mieszkania znajdujące się pod jego opieką, a na tej podstawie określić, jak dużo mógłby zarobić na ich sprzedaży. Taka wycena przeprowadzana jest również w przypadku starych mieszkań w bloku, który przeznaczony jest do wyburzenia. Na tej podstawie można ustalić, czy nie udałoby się jeszcze takich mieszkań wyremontować i przeznaczyć na mieszkania socjalne. Przekształcanie takich mieszkań na mieszkania socjalne jest bardzo modną i mądrą praktyką, ale pod warunkiem, że nie są one za bardzo zniszczone do powtórnego zamieszkania. W takim przypadku rzeczoznawca nakaże ich obowiązkowe wyburzenie.


Wycena domów w celu uzyskania odszkodowania

Wycena domów zlecana jest przez ich właścicieli najczęściej przed ich sprzedażą. Zdarza się również, że decydują się na przeprowadzenie takiej wyceny przed ustaleniem wysokości składek ubezpieczeniowych i wysokości odszkodowania za ewentualne zniszczenia. Kolejnym momentem, kiedy ubiegają się o wycenę swojego domu jest jego zniszczenie przez jakieś czynniki zewnętrzne, które wprawdzie objęte są ubezpieczeniem, ale ubezpieczyciel zaczyna robić problemy z wypłatą odszkodowania lub ustala zbyt niską kwotę takiego odszkodowania. Zdarzają się również sytuacje, że w nowym domu stwierdzane są jakieś problemy powstałe wskutek nieprawidłowego wykonania prac budowlanych, wówczas jego właściciele dokonują wyceny domu w ramach składania reklamacji.


Kilka faktów

Rzeczoznawca majątkowy ? to osoba fizyczna posiadająca w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych w trybie ustawy:

z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne,
z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wykształcenie wyższe. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o programie zgodnym z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej - obecnie minister infrastruktury. Należy także odbyć półroczną praktykę zawodową.

Nie jest rzeczoznawcą majątkowym osoba, której nadano przed 29 listopada 1991 roku uprawnienia do szacowania gruntów, z wyłączeniem ich części składowych w trybie ustawy ?prawo geodezyjne i kartograficzne?. Nie wyłącza to możliwości szacowania przez tę osobę wyłącznie gruntów, zgodnie z art. 231 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Osoba taka nie ma prawa używać pieczęci właściwej dla rzeczoznawców majątkowych.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych uprawnień grozi karą grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności (art. 198 ustawy). Rzeczoznawca majątkowy uzyskuje prawo wykonywania czynności zawodowych od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez ministra infrastruktury. Rejestry publikowane są w Dzienniku Urzędowym MI oraz na stronach internetowych ministerstwa.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy