Deska na elewacje

żnych uszkodzeń przez nie posiadanych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zewnętrzne części budynków są narażone na kontakt z wieloma czynnikami drażniącymi. Tymczasem sama sztukateria musi być bardzo odporna, aby była w stanie niezaw

Deska na elewacje

Rodzaje zewnętrznej sztukaterii

Zewnętrzna sztukateria posiada wiele istotnych zalet. Przede wszystkim upiększają one wszystkie budynki mieszkalne, a dodatkowo pozwalają na ukrycie różnych uszkodzeń przez nie posiadanych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zewnętrzne części budynków są narażone na kontakt z wieloma czynnikami drażniącymi. Tymczasem sama sztukateria musi być bardzo odporna, aby była w stanie niezawodnie spełniać przewidziane dla niej funkcje. Natomiast wśród rodzajów zewnętrznej sztukaterii wyróżnić można ozdobne tynki, elementy drewniane montowane na ścianach, ozdobne dachówki i gzymsy oraz wiele innych elementów tworzących całość każdej sztukaterii. Widać więc, że osoby sięgające po zewnętrzną sztukaterię mogą dokonywać wyboru spośród wielu różnych jej elementów.


Sposoby sprzedaży ozdobnej sztukaterii

Ozdobna sztukateria sprzedawana jest w sklepach z materiałami wykończeniowymi i służącymi do ozdabiania domowych pomieszczeń. Jej rozprowadzaniem zajmują się także osoby prywatne zajmujące się projektowaniem i wytwarzaniem takiej sztukaterii. Dlatego można stwierdzić, że osoby chcące posiadać sztukaterię mogą cieszyć się nią bez większych problemów i w ten sposób skutecznie dbać o wygląd ich domów i mieszkań. Taka sytuacja sprawia również, że wytwarzanie sztukaterii jest bardzo opłacalne, a jej montaż niezależnie od jego kosztów może przebiegać bardzo szybko i sprawnie. Należy pamiętać, aby domowa sztukateria nie tylko pięknie wyglądała, ale zapewniała bezpieczeństwo osobom przebywającym w pomieszczeniach, w których została zamontowana.


Bywa też montowany z innych powodów

Sufit podwieszany ? sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczony poniżej stropu, aby utworzyć np. specjalną przestrzeń (tzw. przestrzeń technologiczna) na instalacje. Bywa też montowany z innych powodów (np. obniżenie wysokości pomieszczenia). Najczęściej stosowany w obiektach użyteczności publicznej. Sufit podwieszany często wykonywany jest z płyt gipsowo-kartonowych, na specjalnej lekkiej konstrukcji stalowej ocynkowanej, mocowanej do stropu wieszakami, lub w przypadku gdy nie ma stropu, bezpośrednio do konstrukcji więźby dachowej. Stosowane są także tzw. rozwiązania systemowe, czyli sufity opracowane i kompletowane przez poszczególnych producentów. Oparte są na zasadzie: lekka konstrukcja nośna montowana do elementów stałych (konstrukcyjnych) budynku i widoczne z pomieszczenia wypełnienie w postaci płyt, kaset, listew. Lekka konstrukcja składa się z szeregu profili nośnych mocowanych przy pomocy wieszaków. Liniowy układ profili nośnych krzyżuje się z dodatkowymi profilami, które mogą być widoczne na powierzchni sufitu. Pomiędzy profilami montowane są płyty np. z wełny mineralnej pokryte fakturą (zazwyczaj każdy z systemów proponuje cały szereg typów faktur do wyboru). Zamiast płyt z wełny stosowane są także kasety z blachy pełnej lub perforowanej, tworzyw sztucznych itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sufit