Co chcesz i musisz wiedzieć o geodezji

odezjiPewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne. Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkości

Co chcesz i musisz wiedzieć o geodezji Usługi świadczone przez firmy jak na przykład są dosłownie niezbędne przy budowie. Usługi geodezyjne są konieczne przy tego typu inwestycjach. Na czym polega praca geodety?

Osnowy w geodezji

Pewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne.

Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkościach fizycznych charakterystycznych dla danego rodzaju. Te punkty tworzą układy odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Opierając się o ich położenie można relatywnie umieścić każdy inny obiekt w tej przestrzeni i poprawnie go opisać. Rozróżnia się osnowy poziomą, wysokością oraz dwu funkcyjną.


Czy warto być geodetą?

Będąc geodeta możemy się spodziewać stałej ilości zleceń, ponieważ ciągle coś się buduje, przebudowuje lub zmienia. Wszędzie w tych miejscach potrzebny jest geodeta, więc jest to praca, której nigdy nie zabraknie. Posiadający odpowiednie uprawnienia geodeta jest w stanie obsłużyć praktycznie każdą z prac geodezyjnych i mierniczych, a co za tym idzie zwiększyć swoje grono potencjalnych klientów.

Dobry geodeta nie musi obawiać się o swoje zarobki, ale średnie zarobki w tej branży również nie są niskie.


Geoinformatyka - definicja

Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka